Květnatá louka
Vzpomínám si, jak jsem byla malá, u babičky kvetly louky a na nich kopretiny, zvonečky, petrklíče.
Naší společnou myšlenkou je mít velkou květnatou louku, kde by všechno kvetlo a žilo. Bylo by tam hodně druhů lučních rostlin a lučních živočichů.
Když si uvědomíte, že louky je zvykem posekat během krátké doby v období května až června. V této době přijdou dospělí motýli o potravu z květů a jejich housenky o listy k žíru. Říkáte si, že stačí louku prostě nesekat?! Neposečená louka zase zaroste náletem dřevin a mohutnější rostliny potlačí ty jemnější. Výsledkem je porost, který opět nevyhovuje motýlům, protože zmizí mnoho lučních květin. Řešení je jiné. Část louky nesekat od července do července následujícího roku a zbytek louky posekat. V nesečené části mají motýli a další obyvatelé louky dostatek potravy a prostoru k rozmnožování a úkrytu k přezimování. Hmyz přežívá zimu v různých stádiích vývoje.
Květnaté louky mají drahé pořizovací náklady, půda se musí připravit, poorat nebo porýt, odplevelit a potom zasít. Sejeme 1-2 g semen na 1 m2 půdy, do 0,5cm hloubky, dost na plytko, pak stačí zaválcovat a máme
0,5 cm hlíny hned. Kvalitní osivo s velkým zastoupením lučních rostlin, květin a lučních travin asi 10 %, nemíchat s žádným jiným travním semenem navíc.
První rok po výsevu rostou hlavně kořínky lučních rostlin a nad zemí plevel. Sekáme při výšce asi 20 cm, aby se nezadusily klíčící rostliny.
Druhý rok po výsevu louka kvete, sekáme 2–3x ročně pro zahuštění porostu, u motýlí louky pouze 1x ročně
a to jen po pásech nejlépe půlku posekat a druhou půlku až příští rok (první sekání na konci květu kopretin).
V dalších letech sekáme 1–3x ročně.